Феміnізм is… Частина ІІ

– Багато феміністок скаржаться, що історія написана для чоловіків. Як із цим в Україні?
– У 90-ті-2-тисячні роки написано багато книжок на тему жінки в історії. Річ у тім, з яких позицій вони написані. Переважно це популярні розповіді, які співають дифирамби княгині Ользі, Роксолані тощо.
Але вони не мають на меті дати якийсь теоретичний аналіз, а просто переповідають їхні біографії, часом і з сексистських позицій, акцентуючи увагу на тому, що вони матері нації, берегині тощо.
Але жіноча історія досить активно досліджується українськими науковцями, які мають досвід у гендерному підході. У Харкові є гендерний музей, присвячений історії українського жіночого руху і гендерним ініціативам.
– Гендерна філологія…
– Я слідкую за своєю мовою і намагаюся бути гендерно коректною. Це насправді не складно. Якщо слухати людей, які приїздять з-за закордону, в них це більше помітне.
Наприклад, німці кажуть: «На виставці були присутні студенти і студенки, школярі і школярки, науковці і науковиці…» Їм просто не ліньки вживати два роди, аби коректно описувати реальність.
У наших традиціях прийнято говорити: «студенти відвідали, науковці прийшли», використовуючи виключно чоловічий рід.
Або навіть дозволяють собі говорити такі фрази: «митець є провідником високих ідей. Його роль у суспільстві…» і так далі, використовуючи статус лише у чоловічому році. Це наша погана звичка. Її потрібно блокувати і контролювати. Не всі слова у нашій мові мають відповідник жіночого роду. Вони формуються у живому мовленні і лише потім входять до словників.
– Що таке сексизм? Його прояви…
– Сексизм – це уявлення про жінку, як про істоту від початку нижчу, не здатну відповідати за свої дії, таку, яка потребує догляду та опіки.
З іншого боку сексизм – це експлуатація жінки. Найпростіше говорити про сексизм у рекламі, адже більшість нашої реклами – відверто сексистська. Вона використовує жінку як об’єкт для того, щоби продати певний товар.
Часто жіноче тіло показується частинами. Наприклад, без голови, акцентуючи увагу на грудях. Така фрагментована подача тіла, акцент на його виключно сексуальних характеристиках є класичним сексизмом.
Крім того, дуже часто проводяться паралелі – жінка і річ. Була така реклама горілки, де було написано: «Найкращі речі – чорнобілі» і в низці цих речей виступали горілка із чорно-білою етикеткою, жінка в чорному і жінка в білому, чорний та білий автомобілі.
Тобто, класичний посил: жінка – це річ, статусний атрибут, який можна купити, вихвалятися ним, як дорогою машиною.
tamara-zlobina-6
Тамара Злобіна:
«Вважається, що характерна дівоча казка – про Попелюшку. Історія людини, яка живе покірно, не опираючись долі, терпить знущання, а потім отримує винагороду – шлюб з принцом.
Але в реальному житті за принців ніхто не виходить і всі «попелюшки» продовжують терпіти знущання»

– Як чоловік ставиться до вашої позиції?
– Він знав, що я феміністка, ще до того, як ми одружилися. Зазвичай, коли його питають, як він ставиться до мого фемінізму, він каже: «Ну, мені байдуже. Доки вона варить борщ, її фемінізм мене влаштовує». Але він «забуває» сказати, що востаннє борщ я варила вже ду-у-же давно. (сміється)
– Фахівці кажуть, що нині у суспільстві криза маскулінності: наявні моделі мужності застаріли, а нові ще не з’явилися…
– Це хороша тема. Через неї можна пояснити, чому фемінізм вигідний і чоловікам. Адже патріархат кладе важкий тягар не лише на плечі жінок, але й чоловіків, яким доводиться бути сильними, мужніми, відповідати за свої родини, боротися, перемагати і так далі.
Але ця ідеологія не враховує, що в боротьбі перемагає один, а залишаються сотні переможених. І серед переможених – більшість чоловіків, адже певний статус і посади здобувають одиниці.
А решті доводиться жити з комплексом неповноцінності, який насаджує їм ця культура. Таке надмірне навантаження погіршує здоров’я, доводить до підвищенної смертності: рівень самогубств серед чоловіків набагато вищий, ніж серед жінок.
– Кілька слів про вашу книгу «Феміnізм is…»
– Ідея написання книжки з’явилася у 2007 році. Мені доводилося часто стикатися зі стереотипами відносно фемінізму. Фемінізм для будь-якої жінки – це спосіб пояснити себе, свої проблеми, знайти підтримку і пояснення різноманітним життєвим ситуаціям, з яких важко вийти.
Фемінізм може полегшити жінці життя. Але для цього треба зруйнувати негативні стереотипи, щоби людина, коли бачить слово «фемінізм» у газетній статті, не відкидала цю газету з жахом.
Щоби блокувати негативні стереотипи, я вирішила здійснити легкий попсовий проект «Феміnізм is…», який з одного боку буде про нього розповідати, із іншого – позбавлятиме цього негативного стереотипу. Тому я почала шукати таку візуальну форму, яка буде доступною тим людям, які про фемінізм нічого не знають.
З’явилася ідея зробити книжку картинок, де буде дуже мало словесної інформації. Я придумала десять слоганів і звернулася до своєї подруги, щоби вона їх намалювала.
Картинки вийшли досить милі. Згодом ми запропонували їх одному ресторану, щоби він їх використав у якості своїх іміджевих листівок. Потім я придумала ще десять, але спробувала їх зробити трішки складнішими і ввести в них не лише якісь веселі меседжі, але й певні проблеми, наприклад, згвалтування чи сексуальні домагання на роботі.
І вже ці листівки менеджери ресторану відмовилися друкувати. Але це не лякало, адже я хотіла продовжити проект. Ми презентували його 2008 року як «hand-made»-книгу на проекті «Книжковий обід» у Центрі сучасного мистецтва, а потім уже видали в подарунковому форматі.

тижневик «Версії» http://versii.cv.ua 

0 коментарів

Тільки зареєстровані та авторизовані користувачі можуть залишати коментарі.
або Зареєструватися. Увійти за допомогою профілю: Facebook або Вконтакте